Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5
Stánek U písníku
6
Stánek U písníku
7
Stánek U písníku
8 9 10 11 12
Rybolov Proděti: 12. - 14. 7. 2024 Rybí menu + páteční grilování makrel!!!
13
Rybolov Proděti: 12. - 14. 7. 2024 Rybí menu + páteční grilování makrel!!!
14
Rybolov Proděti: 12. - 14. 7. 2024 Rybí menu + páteční grilování makrel!!!
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3
Rumové léto 3. srpna 2024
4
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Oznámení a hlášení > Zálohování: Pro recyklaci potřebujeme odpad, tak se koukej snažit občane

Zálohování: Pro recyklaci potřebujeme odpad, tak se koukej snažit občaneZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA ODPADOVÉHOI HOSPODÁŘSTVÍ

Článek publikovaný na prumyslovaekologie.cz, na který poukazuje i nadpis tohoto příspěvku obce Zálohování: Pro recyklaci potřebujeme odpad, tak se koukej snažit občane

Vážení občané,

minulý týden jsme připravili článek Zálohování PET lahví - Je to správná cesta, nebo další zásah do našich peněženek?  To že se jedná o velmi aktuální a na každého z nás dosahující téma, je zřejmé i z deseti důvodů, proč posílit sytém třídění odpadů, které publikuje Sdružení místních samospráv ČR, jehož členem je i naše obec.

zdroj: unsplasch.com10 důvodů, proč posílit systém třídění odpadů:

  • Zálohované PET lahve a nápojové plechovky nebudou vráceny zpět do oběhu k dalšímu naplnění! Bude s nimi nakládáno obdobně jako s těmi vytříděnými.
  • Občané ČR patří v separaci (nejen) plastů k evropské špičce. Systém žlutých kontejnerů“ je funkční a dosahuje vysoké návratnosti, kdy se nyní takto vytřídí 8 z 10 PET lahví.
  • Při zavedení zálohového systému PET lahví pravděpodobně klesne ochota občanů třídit zbývající plastový odpad. V sousedním Německu takto pokleslo třídění plastů o 11 procentních bodů.
  • Cíl třídit 9 z 10 PET lahví (v roce 2029) splníme zvýšením výkonu nynějšího systému o cca 5 000 tun ročně. Pomůže zvýšení počtu sběrných nádob, koncových míst pro zpracování odpadu, motivační systémy, tzv. multikomoditní sběr nebo metodyjako je systém sběru „ode dveří ke dveřím“.
  • Sběr PET lahví přes zálohový systém je cca 7krát dražší, než stávající systém separacv obcích a městech.
  • Nedává ekonomickou logiku investovat 5,2 miliardy jednorázově a cca 1,5 miliardy ročně na vysbírání pouhých 5000 tun PET materiálu navíc v paralelním zálohovém systému. Předpokládá se, že v zálohách bude deponováno cca 10 miliard Kč. Zálohování se s velkou pravděpodobností promítne i do ceny zboží.
  • Vyjmutí PET lahví ze systému separovaného odpadu bude mít negativní ekonomický dopad na obce, přičemž budou muset nadále jeho sběr a svoz zajišťovat. Celkově se jedná o částku 500 700 mil. Kč ročně. V rozpočtech samospráv by to znamenalo navýšení nákladů o 5070 Kč na občana/rok.
  • PET lahve a nápojové plechovky by občané museli nezmáčknuté (cca 3x větší objem) skladovat doma a nosit (či spíše odvážet autem!) do automatů v obchodech. Těch bude asi 13krát méně než kontejnerů. Zvláště pro občany menších obcí to bude „logistický oříšek“.
  • Hrozí odliv zákazníků malých prodejen, protože dají přednost nákupům ve velkých marketech, kde bude probíhat výkup zálohovaných obalů povinně.
  • Mnohé obecní prodejny, na které by se vztahovala povinnost zálohované obaly skladovat, k tomu nemají jakékoli další skladovací plochy navíc. Nehledě na skutečnost, že samotné umístění automatu bude znamenat nejen stavební úpravy, ale také zabere nějaký prostor.