Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5
Stánek U písníku
6
Stánek U písníku
7
Stánek U písníku
8 9 10 11 12
Rybolov Proděti: 12. - 14. 7. 2024 Rybí menu + páteční grilování makrel!!!
13
Rybolov Proděti: 12. - 14. 7. 2024 Rybí menu + páteční grilování makrel!!!
14
Rybolov Proděti: 12. - 14. 7. 2024 Rybí menu + páteční grilování makrel!!!
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3
Rumové léto 3. srpna 2024
4
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Oznámení a hlášení > Výstavba požární zbrojnice zahájena

Výstavba požární zbrojnice zahájenaVážení občané,

v těchto dnech byla zahájena výstavba hasičské zbrojnice v sousedství Obecního domu.

O dotaci na tuto akci obec usilovala od roku 2019 a v roce 2022 jsme obdrželi registraci, což znamená úspěch této žádosti a příslib finančních prostředků na tuto akci. V letošním roce jsme zahájili výběrové řízení na zhotovitele a uveřejnili tuto zakázku dle příslušných zákonů. Byl vybrán zhotovitel s nejnižší podanou nabídkou, následně podepsána příslušná smlouva, podle které byla realizace zahájena.

Dotace od MV-GŘ HZS činí necelých 4,5 mil. Kč. K této dotaci se nám podařilo získat další prostředky ve výši 1 mil. Kč od Pardubického kraje. Celkové náklady na výstavbu, které vzešly z výběrového řízení, jsou ve výši cca 15,5 mil. Kč. Jen pro zajímavost, v době podání žádosti, tedy před událostmi, které nejen v ČR zahýbaly cenami stavebních prací a materiálů (COVID, Ukrajina), byly očekávané náklady na výstavbu cca 11 mil. Kč (9 mil. budova včetně věže na sušení hadic + 2 mil. příjezd a parkoviště). Především z důvodu rapidního zvýšení cen se tato věž realizovat nebude.

Proč zbrojnice a proč na tomto místě...

Stavba může přinášet různé názory, ať již na vhodné umístění, či její potřebu. Obec v této oblasti dohání to, co ji chybí. Je nutné poznamenat, že potřeba takové stavby je dána zákonnou povinností existence jednotky požární ochrany v obci a této existenci přísluší i odpovídající zázemí, které je přesně technicky specifikováno.

Samotná stavba byla naprojektována tak, aby byla oddělena tzv. technická smyčka od školících prostor. Tím dojde k možnosti využívání 2. nadzemního podlaží i pro jiné účely, než jsou hasičské, tedy pro využití občany obce.

Proč je zbrojnice umístěna právě zde, je prosté. V žádosti o dotaci je povinností uvést konkrétní pozemek, který je ve vlastnictví obce a je zároveň pro takový účel územním plánem předurčen. Územní plán Černá u Bohdanče z roku 2012 obsahoval pro tento druh občanské vybavenosti právě tyto pozemky a žádné jiné. Bohužel obec nedisponuje přílišným množstvím pozemků a musí vycházet z toho, co má. Nakonec umístění v centru obce může být pro tento druh stavby jistou strategickou výhodou, ale co člověk, to jiný názor.

Zřejmě neexistuje v obci stavba, která přinese uspokojení, či souhlas každého. Pro někoho je zbytečná zbrojnice, pro jiného rekonstrukce obecního domu nebo dokonce výstavba mateřské školy. Je to přirozené a ne jinak je tomu i v naší obci. Přesto věřím, že tato budova bude přínosem a byla by škoda nevyužít schválených dotačních prostředků, bez kterých je investování v naší obci v podobě, jaké tu investujeme, absolutně nemožné. Délka realizace je plánována na cca 1 rok.

Další informace včetně obrazových příloh ZDE