Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30
Čarodějnice v Černé u Bohdanče
1 2 3 4 5
6 7 8 9
Prodej kuřic Novák HB
10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Oznámení a hlášení > Vyjádření obce ke stížnostem na sobotní akci

Vyjádření obce ke stížnostem na sobotní akci 

Na základě sobotních stížností od obyvatel obce - na hluk, stanování a používání veřejného prostranství jako toalet - je toto vyjádření obce:

Tato čistě soukromá akce, která je organizována každoročně už několik let, probíhala i letos ve stejném duchu. Každý rok dorazí organizátor akce na obec bezprostředně před začátkem jejího konání a každý rok se opakuje směrem od obce stejné vyjádření, a to že akce takového charakteru se oznamují mnohem dříve a ne způsobem: „zase si to zorganizujeme, nevěděli jsme, byl koronavirus…“ Bohužel ani letos se nic nezměnilo a bylo jasně řečeno, že žádné oficiální svolení obec nevydá. Bylo nám všem zřejmé, že akce proběhne ve stejném duchu a to jako akce soukromá. Organizátor vzal svým prohlášením veškerou zodpovědnost na sebe. Jelikož řešíme na obci stížnosti na tento den již několik let po sobě, vyzvali jsme organizátora v sobotu v ranních hodinách, a to opětovně, že chce-li předcházet problémům, je potřeba zajistit někoho, kdo pohlídá chování návštěvníků této akce i vzhledem k vydané obecně závazné vyhlášce č. 1/2020, ale hlavně kvůli předcházení stížnostem z let minulých. Organizátor jednoznačně potvrdil, že na akci bude člověk, který toto pohlídá. Bohužel se tak nestalo, a obec se v sobotu musela zabývat telefonickými stížnostmi již od ranních hodin. Nespokojeným občanům jsem doporučil obrátit se na kompetentní orgány, pokud shledávají něco v rozporu s jakoukoli normou. Většina reakcí byla takových, že se obávají různých odplat a že je tu od toho starosta. Osobně mi tento žánr hudby nic neříká, ale zároveň bez mrknutí oka snesu takovou produkci. Pokud je tu ovšem oznámení na porušování zákona, je pravdou, že jako starosta bych měl jednat. Vyrazil jsem, v ten den již podruhé, do míst parkování a přesvědčil se o tom, že slib organizátora nebyl splněn. Upozornil jsem opět na tuto skutečnost a zjistil od organizátora, že slíbená osoba zde trvale není, že zde vyrostlo stanové městečko a auta parkují na každém volném kousku zeleně. Již v několika článcích jsem se zmiňoval o právních předpisech obce, zřejmě bez výsledku.

Na čí straně je právo, na té, která právem poukazuje na chování vybočující z normy a žádá nápravu, nebo na té, kdo ji porušuje? Odpověď nechť si najde každý sám.

Z tohoto důvodu byla přizvána PČR, která jediná, není-li v místě městská policie, může zdokumentovat míru překročení pravidel a jediná má právo kohokoli identifikovat. Nikdo z organizátorů se nemůže divit, že policie pak nedělá rozdíl mezi parkováním na jednom či dalších místech. Bohužel, díky slíbené (ne)organizaci to odnesou návštěvníci akce. Mám odbýt ty, kteří si oprávněně stěžují, a porušovat tím zákon ze své strany a vystavovat se sankcím?

Na mnoha místech již pochopili, že tento druh zábavy je nejlépe provádět daleko od klidových částí obcí a s jasnou organizací.

Absolutně nechápu zaštiťování překračování norem, navíc oprávněně kritizované místními obyvateli, slovem benefice. Tu lze provádět i bez porušování pravidel a jsem osobně ochoten na dobrou věc přispět - ostatně to tak dělám - a dorazí-li za mnou organizátoři  s bohulibým záměrem, přispěji i na tuto charitu, pochopitelně ze svých financí.

Dne 29. 6. 2020 je plánované zasedání zastupitelstva obce, kde bude prostor pro vyjádření těch, kteří poukázali na toto nevhodné chování, i organizátorů, kterým vše přijde normální. Mohou si zde vzájemně o všem v klidu pohovořit.

Je v pořádku, že se z místa akce stávají veřejné záchodky? Je v pořádku, že je ničena nově vysázená zeleň? Obrázky níže hovoří za vše. Omlouváme se za následující nijak líbivé, ale reálné fotografie.

Zničená zeleň.jpg WC 1.jpg WC 2.jpg WC 3.jpg WC 4.jpg WC 5.jpg

Napadání vyhlášek obce je zcela zbytečné i bez souvislosti s touto akcí. Žádný zastupitel nezvedá ruku pro jakékoli restrikce pouze proto, že chce, ale proto, že jsou obcí přijímané stížnosti na jednotlivé skutky. V tomto případě trvalo min 2 roky, po které nepomohlo obyčejné „prosím, nejednejte tak“, než se vyhláška stala skutkem. Každá vyhláška je součástí vyvěšeného programu zasedání, je veřejně projednávána a schvalována a jiným způsobem nemůže být přijata. Zde má každý z obce možnost vystoupit a vyjádřit se k jakémukoli bodu jednání.

Tolik za obec pro každého, který řešil či řeší sobotní den.