Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5
Stánek U písníku
6
Stánek U písníku
7
Stánek U písníku
8 9 10 11 12
Rybolov Proděti: 12. - 14. 7. 2024 Rybí menu + páteční grilování makrel!!!
13
Rybolov Proděti: 12. - 14. 7. 2024 Rybí menu + páteční grilování makrel!!!
14
Rybolov Proděti: 12. - 14. 7. 2024 Rybí menu + páteční grilování makrel!!!
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3
Rumové léto 3. srpna 2024
4
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Oznámení a hlášení > Poděkování vzornému občanovi!!!

Poděkování vzornému občanovi!!!Foto tavební odpadChtěl bych velmi poděkovat šikovnému občanovi, který se včera zbavil svého stavebního odpadu v kontejneru na plast. Tímto všem ostatním znemožnil další odkládání tříděných složek vzniklých v domácnostech a své finanční náklady za likvidaci za stavební odpad přesunul na nás všechny. Nepředpokládám, že by se tento občan přišel na úřad omluvit a sjednal nápravu, ale pokud by se na úřad dostala od kohokoliv informace o původci takového odpadu, zahájí obec přestupkové řízení. Za odkládání odpadů mimo vyhrazená místa hrozí fyzické osobě pokuta až do výše 50 tis. Kč a právnické osobě 200 tis. Kč. Za nelegální skládkování odpadu může pokuta dosáhnout až 50 000 000 Kč. Finanční postih bohužel platí i pro odkládání vedle příslušných nádob, které je často způsobené tím, že někdo kontejner naplní něčím, co v něm nemá být. Nelegální skládky se týkají i bio skládek po přilehlých lesích a příkopech. Takovéto chování se odráží na výši poplatku v následujícím roce a nezbývá, než takovému člověku poděkovat, že budou opět vyšší.

V souvislosti s odpady bych rád požádal občany, zda by např. plastový odpad, který donesou v pytli, do patřičného kontejneru vysypali a nenechávali v tomto obalu a to z důvodu lepšího využití objemu kontejneru, i taková drobnost nám pomůže v udržení daného počtu nádob a tím menších výdajů za likvidaci. O sešlapávání lahví a rozložení kartonových krabic bylo napsáno již tolik, že jakékoliv opakování je zbytečné.

Co se týče černých nádob, tak do těchto nepatří tříditelný odpad. Netřídit odpad na jednotlivé složky není dobrovolnost, ale povinnost ze zákona, jejíž porušování je rovněž odměňováno příslušnou finanční sankcí. V minulosti proběhly před vývozem kontroly a některé nádoby jsou příkladem, co vše se lze zlikvidovat v černé popelnici. Jelikož chceme chránit výši poplatků nás všech, budeme takové chování rovněž odměňovat a přesouvat finanční zátěž na ty, kteří k odpadům takto přistupují.

Jsme to jen my samotní, kdo můžeme ovlivnit výši poplatků. Obec si je nevymýšlí, obec je vypočítá z nákladů na likvidaci. Doposud obec do výše poplatků nezapočítává práci zaměstnance, který každý týden řeší problémy kolem sběrných míst, ač by tato položka měla rovněž výpočet obsahovat. Systém v obci je nastaven tak, abychom si výši poplatků všichni dohromady ovlivnili a při platbě poplatků se pak nehrozili, kolik nás to stojí, jak tomu při úhradě někdy bývá.  Je v zájmu nás všech si všímat, kdo nám společnou práci ničí.