Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9
Prodej chovných kuřic a rozkrmených krůt - Drůbež Novák HB
Prodej chovných kuřic a rozkrmených krůt - Drůbež Novák HB
10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20
Slavnostní spuštění fontán a dětský den (Lázně Bohdaneč)
21
22
Cyklus komentovaných vycházek a besed o přírodním bohatství Bohdanečska
23 24 25
Doteky konců světa - Arktida a Antarktida (Oldřich Bubák)
26
Menu na tento víkend (Rybolov Proděti)
27
Festival kostek LEGO
Menu na tento víkend (Rybolov Proděti)
28
Festival kostek LEGO
Menu na tento víkend (Rybolov Proděti)
29 30 31 1
Pečujete? Pomůžeme! Pozvánka na seminář pro neformální pečující (Domov u fontány)
2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Oznámení a hlášení > Novinky v odpadovém hospodářství, jak si stojíme a co nás čeká

Novinky v odpadovém hospodářství, jak si stojíme a co nás čekáVážení občané,

jednou z povinností obce, v oblasti odpadového hospodářství, je i osvěta, informovanost, ale i zkušenosti, trendy a další záležitosti z této oblasti.

Povinnost informovat o systému odpadového hospodářství

Nový zákon o odpadech ukládá obcím další povinnost vyplývající z § 60, odst. 4, zákona o odpadech a tou je informovat vždy jednou ročně o systému odpadového hospodářství, a to včetně finanční náročnosti za předešlý rok. Rozsah zprávy není nikterak specifikován, ale mou snahou bylo uvést vše tak, aby bylo patrné a dalo se z údajů vyčíst to, jak si stojíme vzhledem k přísným cílovým hodnotám, ke kterým jsme se v rámci EU zavázali.

Výsledky obce za rok 2022 naleznete na odkazu níže

Poděkování občanům.

Mohu svědomitě říci, že odpadový systém v naší obci, a především přístup nás všech, je na velmi vysoké úrovni o čemž svědčí jasná data. Naše obec má, díky vám občanům, skvělé výsledky. Obec zvolí a nastaví systém a ten je tak funkční, jak jej dodržují jeho občané. Poděkování patří Vám všem!

Vždy to může být lepší :-).

Pochopitelně vždy se naleznou mezírky, na kterých lze pracovat. Pro většinu z nás znamená odpadové hospodářství pouze to, že máme v obci kontejnery, do kterých odneseme odpad, a tím to pro nás končí. Ano, tak to je a občan nic jiného, než kam, jak a jakým způsobem odpad odložit, v podstatě nepotřebuje vědět. Od nastavení funkčního systému je tu obec, která se touto problematikou musí zabývat. Systém odpadového hospodářství jsme před lety začali měnit a cesta, kterou jsme se vydali, přestože je rozdílná od jiných obcí a měst, se ukazuje jako správná a nese jasné ovoce, které bude v budoucnu mnohem patrnější.

Správné nakládání s odpady nám přinese snížení poplatků.

Mohu zcela zodpovědně říci, že budeme-li pokračovat v nastoleném směru, nezůstanou poplatky na letošní hodnotě, ale již v příštím roce (2024) dojde k jejich snížení, a to ne v řádu deseti korun, ale stokorun. Data z obce z posledních let tomu nasvědčují. Jediné, co může tomuto zlevnění v naší obci zabránit, je vývoj cen na trhu, případná nová legislativa a v neposlední řadě jsme to především my, kteří bychom v našem systému polevili (třídění, minimalizování objemu odkládaného odpadu, odkládání odpadu, který nesplňuje parametry žádného barevného kontejneru apod.).

Zálohování PET lahví.

Jedním z velkých témat, která jsou poslední dobou v mediích zmiňována, je otázka zálohování PET lahví. K této problematice připravuji článek, který přinese jiný pohled, než se začíná šířit v rámci různých webových diskuzí, či v jiném mediálním prostoru, kdy často zní: „No konečně, vždyť to mají již všude, jsme 100 let za opicemi“ apod. Nebudu obhajovat, ani zatracovat smysl těchto úvah a plánu EU, ale pokusím se představit skutečnosti, které dávají zcela jiný pohled na tuto problematiku se zálohováním, včetně možného ekonomického dopadu na peněženku každého občana v obci. Rozhodně to bude článek se zajímavým obsahem k zamyšlení.

Patříme k nejlepším v ČR, ale osvěta bude stále třeba.

I přes naše odpadové výsledky v obci, a troufám si říci, že nás dostávají nejen v rámci Pardubického kraje, ale i v celorepublikovém pojetí k pomyslné špičce, bych rád pokračoval v osvětě, a to nejen proto, že tato edukativní činnost je rovněž povinností obce, ale zejména proto, že jsem přesvědčený o tom, že nám to přináší jasné benefity.

Chtěl bych na tomto webu zveřejňovat články, které se budou zabývat odpadovým hospodářství, zkušenostmi z jiných koutů republiky, případy dobré praxe nebo budou jen pouhým popisem, co do jakého kontejneru patří, jako tomu bude v prvním článku s názvem "Co patří do modrého kontejneru a co se děje s vytříděným papírem", který si vypůjčím z webu spolku Ekologie v praxi.

Ještě jednou díky Vám všem!

 

Zpráva o odpadovém hospodářství obce Černá u Bohdanče za rok 2022 ZDE