Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10
Po stopách odboje na Bohdanečsku
11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Oznámení a hlášení > Novinky v odpadovém hospodářství, jak si stojíme a co nás čeká

Novinky v odpadovém hospodářství, jak si stojíme a co nás čekáVážení občané,

jednou z povinností obce, v oblasti odpadového hospodářství, je i osvěta, informovanost, ale i zkušenosti, trendy a další záležitosti z této oblasti.

Povinnost informovat o systému odpadového hospodářství

Nový zákon o odpadech ukládá obcím další povinnost vyplývající z § 60, odst. 4, zákona o odpadech a tou je informovat vždy jednou ročně o systému odpadového hospodářství, a to včetně finanční náročnosti za předešlý rok. Rozsah zprávy není nikterak specifikován, ale mou snahou bylo uvést vše tak, aby bylo patrné a dalo se z údajů vyčíst to, jak si stojíme vzhledem k přísným cílovým hodnotám, ke kterým jsme se v rámci EU zavázali.

Výsledky obce za rok 2022 naleznete na odkazu níže

Poděkování občanům.

Mohu svědomitě říci, že odpadový systém v naší obci, a především přístup nás všech, je na velmi vysoké úrovni o čemž svědčí jasná data. Naše obec má, díky vám občanům, skvělé výsledky. Obec zvolí a nastaví systém a ten je tak funkční, jak jej dodržují jeho občané. Poděkování patří Vám všem!

Vždy to může být lepší :-).

Pochopitelně vždy se naleznou mezírky, na kterých lze pracovat. Pro většinu z nás znamená odpadové hospodářství pouze to, že máme v obci kontejnery, do kterých odneseme odpad, a tím to pro nás končí. Ano, tak to je a občan nic jiného, než kam, jak a jakým způsobem odpad odložit, v podstatě nepotřebuje vědět. Od nastavení funkčního systému je tu obec, která se touto problematikou musí zabývat. Systém odpadového hospodářství jsme před lety začali měnit a cesta, kterou jsme se vydali, přestože je rozdílná od jiných obcí a měst, se ukazuje jako správná a nese jasné ovoce, které bude v budoucnu mnohem patrnější.

Správné nakládání s odpady nám přinese snížení poplatků.

Mohu zcela zodpovědně říci, že budeme-li pokračovat v nastoleném směru, nezůstanou poplatky na letošní hodnotě, ale již v příštím roce (2024) dojde k jejich snížení, a to ne v řádu deseti korun, ale stokorun. Data z obce z posledních let tomu nasvědčují. Jediné, co může tomuto zlevnění v naší obci zabránit, je vývoj cen na trhu, případná nová legislativa a v neposlední řadě jsme to především my, kteří bychom v našem systému polevili (třídění, minimalizování objemu odkládaného odpadu, odkládání odpadu, který nesplňuje parametry žádného barevného kontejneru apod.).

Zálohování PET lahví.

Jedním z velkých témat, která jsou poslední dobou v mediích zmiňována, je otázka zálohování PET lahví. K této problematice připravuji článek, který přinese jiný pohled, než se začíná šířit v rámci různých webových diskuzí, či v jiném mediálním prostoru, kdy často zní: „No konečně, vždyť to mají již všude, jsme 100 let za opicemi“ apod. Nebudu obhajovat, ani zatracovat smysl těchto úvah a plánu EU, ale pokusím se představit skutečnosti, které dávají zcela jiný pohled na tuto problematiku se zálohováním, včetně možného ekonomického dopadu na peněženku každého občana v obci. Rozhodně to bude článek se zajímavým obsahem k zamyšlení.

Patříme k nejlepším v ČR, ale osvěta bude stále třeba.

I přes naše odpadové výsledky v obci, a troufám si říci, že nás dostávají nejen v rámci Pardubického kraje, ale i v celorepublikovém pojetí k pomyslné špičce, bych rád pokračoval v osvětě, a to nejen proto, že tato edukativní činnost je rovněž povinností obce, ale zejména proto, že jsem přesvědčený o tom, že nám to přináší jasné benefity.

Chtěl bych na tomto webu zveřejňovat články, které se budou zabývat odpadovým hospodářství, zkušenostmi z jiných koutů republiky, případy dobré praxe nebo budou jen pouhým popisem, co do jakého kontejneru patří, jako tomu bude v prvním článku s názvem "Co patří do modrého kontejneru a co se děje s vytříděným papírem", který si vypůjčím z webu spolku Ekologie v praxi.

Ještě jednou díky Vám všem!

 

Zpráva o odpadovém hospodářství obce Černá u Bohdanče za rok 2022 ZDE