Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10
Po stopách odboje na Bohdanečsku
11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28
Vítání léta aneb "Hurá, prázdniny!"
29 30
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Oznámení a hlášení > Co patří do modrého kontejneru a co se děje s vytříděným papírem

Co patří do modrého kontejneru a co se děje s vytříděným papíremKontejner modrý 

Co patří do modrého kontejneru a co se děje s vytříděným papírem

 

Pokud si nejste jistí, z jakého materiálu je obal, který potřebujete vyhodit, podívejte se na recyklační značku. Do nádob na tříděný papír patří všechny obaly označené „PAP“, „20-22“. Pomoci vám mohou také informace uvedené přímo na nálepce na kontejneru.

Recyklační značky

Do kontejneru na papír lze vhodit výrobky s tímto označením (číslo je umístěno ve známém trojúhelníčku a pod ním slovní označení):

Nálepka na sběrných nádobách

Informace, podle kterých byste se měli při třídění papíru řídit, naleznete přímo na sběrných nádobách. Nálepky přesně popisují, co do nich patří a co ne.

PATŘÍ

NEPATŘÍ

noviny, časopisy, reklamní letáky, kartony, sešity, papírové obaly, krabice, balicí papír, lepenka, kancelářský papír

mokrý, mastný, či jinak znečištěný papír, papír s vrstvou plastové nebo hliníkové fólie (např. tetrapakové krabice od mléka - ty patří do žlutého kontejneru na plast)

Upozornění: Papír může obsahovat kancelářské sponky a obálky mohou mít foliová okénka. Vytříděný papír se ještě před recyklací zbavuje nežádoucích příměsí.

Co se děje s vytříděným papírem

Vytříděný papír se skládá z různých druhů papíru. Lidé vyhazují krabice, časopisy, noviny, sešity, papírové výplně atd. Papírový odpad se proto sveze na dotřiďovací linku. Zde se ručně dotřiďuje podle jednotlivých druhů.

Takto roztříděné druhy papíru se slisují do balíků a odvážejí k dalšímu zpracování. V papírnách se obsah balíku namočí v tzv. rozvlákňovači. Změklý papír se míchá, až vznikne kaše. Ta se dále čistí od nečistot (fólie, sponky atd.). Pak se směs doplní o příměsi (barviva, plniva atd.) a následně se lisuje a suší, aby mohla být použita při výrobě nového papíru.

Kromě poměrně velké spousty chemie obnáší výroba papíru také velké množství vody a energií.

Co se z recyklovaného papíru vyrábí

Při recyklaci papíru jsou rozhodující celulózová vlákna a jejich kvalita a délka. Opakovanou recyklací se vlákna zkracují a poškozují.

Z recyklovaného papíru se vyrábějí například lepenkové krabice, obaly na vajíčka, toaletní papír, sešity, knihy, novinový papír.

 

Zdroj: https://www.komunalniekologie.cz/info/co-patri-do-modreho-kontejneru-a-co-se-deje-s-vytridenym-papirem