Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10
Po stopách odboje na Bohdanečsku
11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28
Vítání léta aneb "Hurá, prázdniny!"
29 30
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Oznámení a hlášení > Dotace na místní komunikaci v obci

Dotace na místní komunikaci v obciVážení občané,

přestože již pár dní vlastním radostnou informaci o získané dotaci, čekal jsem se zveřejněním na stránkách obce do chvíle, kdy obdržím oficiální registraci akce a tím bude vše „černé na bílém“. Dotace se týká akce „Oprava místní komunikace, Černá u Bohdanče“ a znamená přísun dotačních prostředků od Ministerstva pro místní rozvoj. V rámci vypsaných výzev dorazilo na toto ministerstvo v závěru minulého roku celkové množství žádostí v součtu přes 13 mld. Kč. Tato suma několikanásobně překročila rozdělovaný objem finančních prostředků, konkrétně cca 4,2 mld. Kč, které má ministerstvo pro tyto výzvy k dispozici. Většina podaných žádostí proto nemohla být vyslyšena. V těchto nevyslyšených žádostech je i naše druhá žádost, kterou jsme žádali dotační prostředky na rekonstrukci budovy OÚ. Informace jsou takové, že tyto výzvy na místní komunikace, rekonstrukce veřejných budov apod., o které je mezi obcemi velký zájem, by chtělo Ministerstvo pro místní rozvoj opakovat i v letošním roce a bude usilovat o větší objem prostředků k rozdělování. Pokud tomu tak bude a doba covidová nezpůsobí významné finančních omezení v těchto, ale i jiných programech, budeme s projektem na rekonstrukci OÚ opět usilovat o získání finančních prostředků pro příští rok.

Pokud jde o získanou dotaci, jedná se o prostředky na rekonstrukci komunikace, která vede od hlavní silnice ke kiosku a její stav je již žalostný. Výše dotace pro tuto akci je max. 1 131 440,-Kč a pokrývá 70% uznatelných nákladů. Přesná částka bude známa ve chvíli, kdy bude vybrán zhotovitel, a především dokončeno dílo.

Společně s touto komunikací je naplánováno vybudování parkoviště a obratiště pro IZS na rohu písníku. Tyto stavby jsou neuznatelnými náklady a budou financovány z rozpočtu obce. Neuznatelným nákladem je i část komunikace, která nesplňuje parametr komunikace místní, ale je z části komunikací účelovou. K realizaci parkoviště je nutné dokončit potřebně změny v území, které jsou podmínkou k vydání příslušných povolení. Celková cena díla, komunikace, parkoviště a obratiště je odhadována na cca 2,5 mil Kč. Parkoviště a obratiště je zároveň součástí a přípravou pro nové restaurační zařízení, které je projekčně připraveno. Další kroky, tj. podání žádosti o stavební povolení, mohou následovat až po dokončení probíhajícího procesu změny Územního plánu.

Nyní nás čeká výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce a podepsání Smlouvy o dílo, což předpokládám po letních prázdninách. Samotnou realizaci rekonstrukce komunikace předpokládám na konci roku, respektive její přípravu a hlavní realizaci v první polovině roku 2022, což by umožnilo rekonstrukci a výstavbu parkoviště v rámci jedné akce.

Pochopitelně, že realizace podobných záměrů v sobě nese určitá omezení, která jsme již v obci nejednou zažili, ale věřím, že výsledek bude přínosem pro další část obce a pro navazující projekt „bistra u písníku“.

Situační plán komunikace k nahlédnutí ZDE