Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26
Pozvánka na besedu Vesmírné dobrodružství
27 28 29 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Oznámení a hlášení > Dotace na místní komunikaci v obci

Dotace na místní komunikaci v obciVážení občané,

přestože již pár dní vlastním radostnou informaci o získané dotaci, čekal jsem se zveřejněním na stránkách obce do chvíle, kdy obdržím oficiální registraci akce a tím bude vše „černé na bílém“. Dotace se týká akce „Oprava místní komunikace, Černá u Bohdanče“ a znamená přísun dotačních prostředků od Ministerstva pro místní rozvoj. V rámci vypsaných výzev dorazilo na toto ministerstvo v závěru minulého roku celkové množství žádostí v součtu přes 13 mld. Kč. Tato suma několikanásobně překročila rozdělovaný objem finančních prostředků, konkrétně cca 4,2 mld. Kč, které má ministerstvo pro tyto výzvy k dispozici. Většina podaných žádostí proto nemohla být vyslyšena. V těchto nevyslyšených žádostech je i naše druhá žádost, kterou jsme žádali dotační prostředky na rekonstrukci budovy OÚ. Informace jsou takové, že tyto výzvy na místní komunikace, rekonstrukce veřejných budov apod., o které je mezi obcemi velký zájem, by chtělo Ministerstvo pro místní rozvoj opakovat i v letošním roce a bude usilovat o větší objem prostředků k rozdělování. Pokud tomu tak bude a doba covidová nezpůsobí významné finančních omezení v těchto, ale i jiných programech, budeme s projektem na rekonstrukci OÚ opět usilovat o získání finančních prostředků pro příští rok.

Pokud jde o získanou dotaci, jedná se o prostředky na rekonstrukci komunikace, která vede od hlavní silnice ke kiosku a její stav je již žalostný. Výše dotace pro tuto akci je max. 1 131 440,-Kč a pokrývá 70% uznatelných nákladů. Přesná částka bude známa ve chvíli, kdy bude vybrán zhotovitel, a především dokončeno dílo.

Společně s touto komunikací je naplánováno vybudování parkoviště a obratiště pro IZS na rohu písníku. Tyto stavby jsou neuznatelnými náklady a budou financovány z rozpočtu obce. Neuznatelným nákladem je i část komunikace, která nesplňuje parametr komunikace místní, ale je z části komunikací účelovou. K realizaci parkoviště je nutné dokončit potřebně změny v území, které jsou podmínkou k vydání příslušných povolení. Celková cena díla, komunikace, parkoviště a obratiště je odhadována na cca 2,5 mil Kč. Parkoviště a obratiště je zároveň součástí a přípravou pro nové restaurační zařízení, které je projekčně připraveno. Další kroky, tj. podání žádosti o stavební povolení, mohou následovat až po dokončení probíhajícího procesu změny Územního plánu.

Nyní nás čeká výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce a podepsání Smlouvy o dílo, což předpokládám po letních prázdninách. Samotnou realizaci rekonstrukce komunikace předpokládám na konci roku, respektive její přípravu a hlavní realizaci v první polovině roku 2022, což by umožnilo rekonstrukci a výstavbu parkoviště v rámci jedné akce.

Pochopitelně, že realizace podobných záměrů v sobě nese určitá omezení, která jsme již v obci nejednou zažili, ale věřím, že výsledek bude přínosem pro další část obce a pro navazující projekt „bistra u písníku“.

Situační plán komunikace k nahlédnutí ZDE