Vážení občané,
vzhledem k dotazům, které dostávám ohledně zákazu pálení listí a dalšího jarního biologického materiálu, který se na zahradách nashromáždí, bych se rád pokusil vnést do celé záležitosti více světla a vysvětlil tuto legislativní „novinku“.
Hned v úvodu je třeba zmínit, že se o „novinku“ v pravém slova smyslu nejedná, jelikož nakládání s bioodpadem řeší zákon o odpadech již delší dobu. Biologicky rozložitelný odpad ze zahrad a veřejné zeleně by měl být smysluplně využit při domácím kompostování, ve veřejných kompostárnách nebo například v bioplynových stanicích. Proto byla pro obce zavedena povinnost zajistit celoroční sběrná místa pro zelený odpad již od dubna 2019.
Co znamenají současné změny v legislativě?
Dosud existoval rozpor mezi zákonem o ochraně ovzduší a zákonem o odpadech. Obce mohly vydávat obecně závazné vyhlášky regulující spalování biologického odpadu, což bylo v rozporu s evropskou směrnicí o odpadech. Ministerstvo vnitra na tuto nesrovnalost upozornilo a od 1. března 2025 novela zákona o ochraně ovzduší sjednocuje výklad právních předpisů. Od tohoto data se odstranění bioodpadu, jako je listí, posečená tráva nebo větve, řídí výhradně zákonem o odpadech a spalování na zahradách je zakázáno!
Znamená to konec táboráků a opékání buřtů? V žádném případě!
Je důležité rozlišovat dvě situace:
V některých případech mohou zvláštní předpisy (např. lesní zákon) dovolovat spalování rostlinných odpadů, pokud je to nezbytné k zamezení šíření škodlivých organismů.
Pokud bych měl tento článek uzavřít s trochou humoru, pak platí, že ten, kdo si rád pochutná na opékaném špekáčku, o svou oblíbenou pochoutku nepřijde. A ten, kdo svým pálením odpadu znepříjemňuje sousedům život, možná pochopí, že je okolí se svým hněvem v právu.
Vše je o nás a o tom, jak hezké si to zařídíme.
Krásné dny!
Obec Černá u Bohdanče
Černá u Bohdanče 156
533 41
Pondělí 14:30 - 17:30
Út - Pa: v termínu po telefonické domluvě