Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28
Základní a mateřská škola Živanice vás srdečně zve na Den otevřených dveří
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24
Obecní ples Černá u Bohdanče
Obecní ples Černá u Bohdanče
25 26
27 28 29 30 31
Prodej chovných kuřic - Drůbež Novák HB
Prodej chovných kuřic - Drůbež Novák HB
1
Rybitevský velikonoční jarmark
2
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Oznámení a hlášení > Zábor veřejného prostranství

Zábor veřejného prostranství 

Zábor veřejného prostranství.

na základě stížností obyvatel, kteří v minulosti poukazovali na různý složený materiál na veřejném prostranství a opakovaných debatách na zasedáních zastupitelstva obce, jsme přistoupili k vydání Obecně závazné vyhlášky č. 2/2019 o místním poplatku za užívání veřejného prostranství (dále jen „OZV“). Na základě této OZV bylo z veřejných prostranství odstraněno mnoho materiálu. Bohužel vznikají nadále skládky materiálu, které nikdo neohlásí a přestože vyhláška umožňuje občanům zdarma takový materiál po nahlášení na OÚ složit a do 24 hodin přesunout, neděje se tak. OZV zavazuje nejen její adresáty, ale také obec samotnou, které následně vzniká povinnost dodržování OZV ze strany jejich adresátů kontrolovat a případné porušení sankcionovat. Pokud tak obec nečiní, jedná v rozporu s platnou legislativou. Stejně tak se zábor veřejného prostranství týká i vozidel zaparkovaných na veřejné zeleni. Žádám všechny vlastníky takto parkovaných dopravních prostředků, aby svá vozidla parkovali na svých pozemcích, případně na komunikaci v místech, kde šíře vozovky takové parkování dovoluje. Na krajské komunikaci toto možné není, zde je potřeba zachovat jízdní pruh o šíři 3m pro každý směr. Na místních komunikacích stačí ponechat jízdní pruh 3m pro oba směry.

Problém vzniká i v lokalitách, kde jsou umístěny dopravní značky obytná zóna. V těchto zónách je umožněno parkování jen na místech tomu vyhrazených, neboť se jedná o komunikaci, která je určena i pro hry dětí.

Myslím si, že si všichni přejeme, aby se naše obec rozvíjela správným směrem a abychom byli pyšní, jak to u nás vypadá, nejen za plotem v našem soukromí, ale i na veřejném prostranství. To je totiž pro návštěvníky viditelné na první pohled. Zde máme ještě rezervy a nelze vytvořit krásná prostranství hned a najednou. To ale neznamená, že musíme znehodnocovat i to, co tu doposud máme.

Je mi velmi líto, že Obec na základě stížností a narůstajícího porušování, a teď nechci říci předpisů, i když tomu tak je, ale porušování něčeho, co bychom na svých krásných zahradách nestrpěli a děláme to jen proto, že nám to připadá cizí. Ne, není to cizí, je to nás všech, tak pojďme si to chránit.

Obec nemůže postupovat jinak, než na základě obdržených podnětů vyzvat Policii ČR, aby kontrolovala dodržovaní (ne)parkování v obytných zónách, i jiných částech obce. Zejména v obytných zónách je problém projet s hasičskou dodávkou, natož pak hasiči s „dospělými“ vozy. Stejně tak dojde k revizi celé obce vzhledem k vydané OZV č. 2/2019 a přistoupení k sankcím, vyplývajících z tohoto a dalších předpisů.

Jsem přesvědčený, že nám jde všem o jedno a totéž, mít obec takovou, na jakou budeme hrdi, a to zvládneme jen tím, že nás nebude zajímat jen to za plotem, ale i před ním.