Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26
Beseda Vesmírné dobrodružství
27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9
Víkend plný masáží v Černé u Bohdanče se třemi maséry 9. 3. - 11. 3. 2024
10
Víkend plný masáží v Černé u Bohdanče se třemi maséry 9. 3. - 11. 3. 2024
11
Víkend plný masáží v Černé u Bohdanče se třemi maséry 9. 3. - 11. 3. 2024
12 13 14 15 16 17
18
Jarní tvořivá odpoledne v Zahradě nitra, Černá u Bohdanče 145
19
Jarní tvořivá odpoledne v Zahradě nitra, Černá u Bohdanče 145
20
Jarní tvořivá odpoledne v Zahradě nitra, Černá u Bohdanče 145
21
Jarní tvořivá odpoledne v Zahradě nitra, Černá u Bohdanče 145
22
Menu 22. - 24. 3. 2024 (Rybolov Proděti)
23
Velikonoční jarmark a tvořivé dílny pro děti i dospělé
Menu 22. - 24. 3. 2024 (Rybolov Proděti)
24
Menu 22. - 24. 3. 2024 (Rybolov Proděti)
25 26 27 28
Menu 28. - 31. 3. 2024 (Rybolov Proděti)
29
Menu 28. - 31. 3. 2024 (Rybolov Proděti)
Úplná uzavírka úseku ul. Poděbradská v Pardubicích
30
Menu 28. - 31. 3. 2024 (Rybolov Proděti)
Úplná uzavírka úseku ul. Poděbradská v Pardubicích
31
Menu 28. - 31. 3. 2024 (Rybolov Proděti)
Úplná uzavírka úseku ul. Poděbradská v Pardubicích
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Oznámení a hlášení > Vyjádření starosty k článku v sobotním vydání novin Mladá fronta DNES

Vyjádření starosty k článku v sobotním vydání novin Mladá fronta DNESVážení občané,

dovolte, abych se vyjádřil k článku pod názvem „Satelit zdvojnásobil počet obyvatel vesnice, školku ani obchod stále nemá“, který vyšel v sobotním periodiku Mladá fronta DNES a následně v nedělní internetové verzi. Citace z článku jsou vždy v uvozovkách. Odkaz na článek níže.

Satelit zdvojnásobil počet obyvatel vesnice, školku ani obchod stále nemá

„Obec navíc připustila výstavbu bez nějakého rozumného plánu, což se jí vymstilo.“

V tomto bodě musím s panem redaktorem Davidem Pulpánem souhlasit. Je to jeden z řady „pomníků“, které nám tady předchozí zastupitelstva ponechala. Obec jednak prodávala obecní pozemky, dále umožnila nekontrolovanou výstavbu na konci obce (řadové domy a „Stavoka“). Vše živelně, bez uvažování v souvislostech. Neřešila, zda jsou hotové chodníky, zastávky, hřiště, školka atd.

Dnes, kdy se nám podařilo v krátkém čase realizovat spousty projektů, a spousty dalších máme připraveny, jsem již velkým optimistou a naše obec je, a ještě více bude, tím krásným místem, které jsme si vybrali pro život. Již dnes by o nás mohli tito redaktoři psát a dávat nás příkladem v řadě oblastí, ve kterých hrajeme již pozitivní prim, otázkou je, zda jsou pozitivní zprávy těmi chtěnými.

„…v řízení a hospodaření panoval kulantně řečeno velký chaos“

Pan redaktor píše: „V Černé už noví občané svým počtem převýšili původní obyvatelstvo a od starousedlíků převzali i řízení obce. Předcházející vedení totiž v roce 2016 odstoupilo a uvolnilo místo novým zastupitelům v čele s Pilným, když se ukázalo, že v řízení a hospodaření panoval kulantně řečeno velký chaos.“ Ano, označení chaos je velmi kulantní.

Když jsem se stal po předčasných volbách starostou a od té doby mlčel, vzal jsem veškeré staré šanony a ty odložil hodně hluboko, jelikož jsou plné, řeknu to kulantně, problémů. Tehdy jsem se rozhodl nevracet k těmto záležitostem, a to ze dvou důvodů. Prvním důvodem je to, že bych nedělal nic jiného a v obci by se nic nebudovalo a druhý důvod, že jsem nechtěl ohrozit nikoho z původních, dlouholetých zastupitelů, a to ať finančně, pracovně, či ještě hůře. Je otázkou, zda to bylo rozhodnutí správné, když i po 7 letech řešíme takové záležitosti a tohoto rozhodnutí si tito lidé neváží. Možná někteří sami netuší, za čím stojí. Někteří bývalí zastupitelé chtějí dávno klid a nic neřeší, jiní dělají jakoby nic, sedí u stolů, kde letí pomluva za pomluvou, vytváří se zlá atmosféra a jen mlčí. Možná jim to vyhovuje, že není řeč o příčině, ale o reakci. A pak je tu poslední skupina zastupitelů, kteří se nestydí, a ještě takové stavy svým přístupem podporují, a to je již slušně řečeno silná káva. Měli jsme vůbec, z pohledu zákona, do roku 2017 starostu/ku, místostarostu, bylo vyplácení odměn zastupitelům zákonné atd.??? Vždyť toto vše je předmětem veřejného zasedání zastupitelstva obce, které má své náležitosti a nikdy nebylo svoláno. Dále už se nebudu pouštět do dalších rozborů, protože to už bych musel zmiňovat nehezké záležitosti, které nemají nic společného s tím, zda tu starosta byl nebo nebyl.

„Tím však jisté napětí mezi novými obyvateli a starousedlíky neskončilo“.

Jaká je dle pana redaktora definice „nového obyvatele“ a „starousedlíka“? O jakém napětí hovoří, když ho v článku žádný z oslovených občanů nezmiňuje? V podstatě se dotknul jak těch, které označuje za starousedlíky (jak dlouho musí v obci žít, aby byl starousedlíkem????), tak nových obyvatel. Nevím o tom, že by nějací starousedlíci měli napětí s novými a naopak. Vím pouze o tom, že je tu stále pár občanů (a někteří ani občany obce dlouhá léta nejsou, přestože tu žijí), co se snaží vytvářet zmiňované napětí. Toto napětí není mezi novými a starými, toto napětí je mezi přívrženci starých časů a starostou, který si dovolil na konci roku 2014 poukázat na rozkrádání veřejných prostředků, na zničující, v rozporu se zákony vedené, hospodaření obce a na nezákonné procesy.

Pan redaktor dále uvádí: „Tak, jako se dělí vesnice na starou a novou část, tak i samotný satelit má dvě zcela odlišné tváře. Na pravé straně silnice ve směru na Lázně Bohdaneč stojí velké domy se zahradami, na nichž nechybějí velké bazény či vířivky. Přes ulici jsou naopak natěsno srovnané nové řadové domy s velmi skromnými zahrádkami.“ To už snad ani nezaslouží komentář.

Poučení pro obec – je nutné pravidelně informovat o dění v obci (a to i o minulém) a vyvracet dezinformace.

Vážení občané, čtenáři, bývalí zastupitelé a podporovatelé kohokoli a čehokoli, článek pana redaktora mě přinesl obrovskou úlevu. Celá léta jsem odmítal rozhovory na téma, co se odehrávalo v obci, co vše bylo špatně v minulosti apod. a to včetně tohoto pana redaktora, se kterým jsem chtěl řešit a řešil pouze současný stav, a jak si vedeme nyní, a ne se zabývat minulostí. Od této chvíle již budu hovořit s každým, kdo o to bude stát a o všem na co se bude ptát, aby nevznikaly žádné dezinformace a aby ti, kteří tyto nálady šíří, to neměli tak jednoduché.

Myslím, že jednou všichni pochopí chování předsedy zapisovaného spolku pana Hercíka a že se již nikdo nebude divit, proč byla akce hasičská zábava zrušena. Zde jen poupravím mylné tvrzení pana redaktora, že se neuskutečnila, protože nebyl objednán sál. Takový důvod by byl přímo k popukání. Zábava se neuskutečnila z jasných a popsaných důvodů, a jelikož si dokázal článek na webu obce nalézt, měl by vyčíst i správný důvod.

Připravujeme obecní profil na sociálních sítích, který bude ještě dnes spuštěn.

Na tomto profilu vás budu informovat o tom, co nového se v obci za mého působení udělalo. Představím vám také projekty obce do budoucna:

  • Pokračování chodníku.
  • Výstavba školky.
  • Rekonstrukce obecního úřadu.
  • Výstavba hasičské zbrojnice.
  • Výstavba nového „Bufetu“ (restaurace) u písníku
  • Atd…

Budu také přinášet informace z historie obce, a to i událostí z nedávné minulosti.

Těším se na případné setkání na Obecním plese, který se koná tento pátek a je na co se těšit. Kdo se chce bavit, je vítán.

S přáním krásným jarních dnů.

Luděk Pilný