Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10
Po stopách odboje na Bohdanečsku
11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28
Vítání léta aneb "Hurá, prázdniny!"
29 30
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Oznámení a hlášení > Problémy s BIO a elektroodpadem

Problémy s BIO a elektroodpademBIO odpad (BRKO) Větve 31. 3. 2022Větve foto 1

V obci narůstá problém s BIO odpadem, respektive s náklady na jeho likvidaci a přitom zbytečně. BIO odpad čím dál více navyšuje poplatek za odpady a to jen proto, že se najdou jedinci, kteří ctí jen jedno – zbavit se ho a po mě potopa. Cena za likvidaci BIO odpadu činí 200,-Kč/tuna, cena za likvidaci větví 600,-Kč/tuna bez DPH. Pokud se někdo rozhodne zbavit větví do BIO kontejneru, přestože obec jasně deklaruje, že tam nepatří a tyto větve se mají srovnat (ne naházet) vedle kontejneru, je celá váha kontejneru započítána do kategorie větví, což znamená 3x vyšší platba. Proč kupujeme za nemalé finanční prostředky štěpkovač, kterým jsme chtěli chránit výši poplatku?

Poslední měsíc březen hovoří za vše:

Vyvezeno 6,37 tuny, mohlo stát 1.274,-Kč místo 3.822,-Kč. K tomuto je potřeba přičíst DPH a dopravu, která tuto cenu zdvojnásobuje. Zcela zbytečně jsme několikrát v měsíci březnu štěpkovali a prolili litry benzínu, když jsou ve zybtku kontejneru další větve.

Březen 2022 celkem – místo 4770,-Kč s DPH je to 7,318,-Kč s DPH včetně dopravy (doprava 3.496,-Kč).

Za celý rok je to několik desítek tisíc zbytečně navíc, které se bohužel rozpustí do poplatku na další rok. Ještě stále připadá někomu výše poplatku vysoká, když vidí tato čísla a když si uvědomí, kolik bioodpadu sám do kontejneru odveze?

Do BIO kontejneru patří pouze tráva, listí, měkký biologický odpad. Stejně tak keře rozřezat a neházet v kuse. Odpad se vkládá do nádob objemově minimalizovaný, jak ukládá zákon, ale ještě více než kvůli zákonu, to děláme kvůli sobě, abychom co nejvíce využili kapacitu a ovlivnili, menším počtem svozů, svou výši poplatku pro příští rok. Platba za odpady není pouze černá nádoba.

Nechci a nepíši tyto řádky proto, abych někoho poučoval a vysvětloval, přestože je to zákonnou povinností obce dohlížet na dodržování odpadového hospodářství. Obec klidně objedná vývozy dle potřeby, bez toho abychom se přehrabovali v kontejneru, vytahovali větve a štěpkovali. Píši to z jediného důvodu, a to za všechny lidi v obci, kteří nechtějí kvůli takovému stavu hradit v dalším roce mnohem vyšší poplatek. Po takovém zvýšení se totiž bude řada lidí ozývat, proč je to o tolik dražší – odpověď naleznou v mnoha odpadových článcích na webu obce a poděkovat mohou těm, které uvidí dělat to, co nemají. Tyto řádky nejsou kvůli obci, ani kvůli odpadovým firmám, kterým se odpad předává, ty rády odvezou co nejvíce, ale kvůli nám samotným. Platba za odpady není paušálním poplatkem, že zaplatíme a tím je vše vyřešeno, platba za odpady odráží skutečné náklady, které prostřednictvím obce uhradíte za jejich likvidaci, a jen tyto náklady jsou přesným podkladem pro výpočet poplatku na další rok.

 

Elektroodpad

Aby toho nebylo málo, tak dnešní nález u garáže obce:

ElektroodpadZákon neukládá obcím odebírat elektroodpad, jelikož tento mají za povinnost od Vás odebrat prodejci formou kus za kus a to zcela bezplatně. Abychom zvýšili pohodlí nás všech, uzavřeli jsme s kolektivními správci smlouvy, kdy dorazí na objednávku svozové auto do naší obce a nashromážděný elektroodpad, který lidé předají, nebo proběhne skrz sběr našich hasičů, odvezou. Myslím si, že je to mnohem pohodlnější, než starý spotřebič předávat do obchodu. Proč se ale najdou tací, kteří nezavolají jako všichni ostatní, že mají spotřebič, kterého se potřebují zbavit a kdy a komu ho mohou odvést a místo toho jej odloží na veřejném prostranství u garáže. Tento původce odpadu by si měl prostudovat vyhlášku a odkazy na zákon s patřičnými přestupky a hned bude znát cenu, za jakou se odpadu zbavil, pokud bude přistižen. Ze zkušenosti nepředpokládám, že by se majitel krásného sporáku přišel přiznat.

V závěru chci a musím poděkovat Vám, převážné většině, díky které jsou celkové náklady na likvidaci odpadů v obci pod celorepublikovým průměrem, ale i pod průměrem Pardubického kraje.

Odpady jsou a budou stále větším tématem a musíme na systému neustále pracovat.