Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
28 29 30 31
Komunitní šatník VOTOČ TO
Komunitní šatník VOTOČ TO
1 2
Okresní výstava mladých králíků, místní soutěžní výstavy králíků, drůbeže a holubů a další
3
240 let evangelického sboru v Bukovce
Loučení s létem - Černá u Bohdanče
Okresní výstava mladých králíků, místní soutěžní výstavy králíků, drůbeže a holubů a další
Loučení s létem - Černá u Bohdanče
Trojboj o Černobohdanečský pohár - již tuto neděli
4 5 6
Prodej nosných kuřic - černá u Bohdanče
7 8 9
Okresní výstava okrasného ptactva, drobného zvířectva a včelařská výstava
10
Okresní dožínky v rámci výstavy Koně v akci
Okresní výstava okrasného ptactva, drobného zvířectva a včelařská výstava
11 12 13 14 15 16
Czech and Then Some v Přelouči
Výprodej přímo ze skladu /Hodnězamalo.cz/ - Vlčí Habřina
17
Czech and Then Some v Pardubicích
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
SVATOVÁCLAVSKÝ PĚŠKOPAŤÁK
Stánek dnes otevřen od 16:00
29 30
Podzimní turnaj ve stolním tenisu
Podzimní turnaj ve stolním tenisu
1
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Oznámení a hlášení > Problémové nakládání s odpady v naší obci

Problémové nakládání s odpady v naší obciVážení občané,

jsem si vědom, že je to již ohraná písnička, ale písnička o financích, ze kterých vychází roční poplatky za odpady. Na fotografiích níže můžete vidět, jak dnes vypadá BIO kontejner po zanechání odpadu jedním návštěvníkem, který se neobtěžoval odložený odpad pokrátit a sešlapat. Vyhozené velké větvě vrby „cik-cak“ a kontejner ve finančních nákladech cca 3 tis. Kč s dopravou, můžeme nechat vyměnit. Téměř jediný člověk přečerpal roční poplatek za odpady, který je v případě 120 litrové nádoby 2.050,-Kč jedním vývozem BIO odpadu. Předešlý kontejner, který byl přistaven tento pátek před Velikonocemi, byl ráno dovezen prázdný a již odpoledne byl zcela zaplněn stejným způsobem. Po rozstříhání vhozených keřů v celku a sešlapání, byl kontejner zaplněn sotva do půlky. To samé se opakovalo přes celý víkend, kdy jsme každý den chodili stříhat a sešlapávat, aby měli i ostatní možnost zbavit se tohoto odpadu. Chtěl bych Vás požádat, abyste vhazovali BIO odpad pokrácen na menší kusy a ne celé větve. Pokud se budeme BIO odpadu zbavovat tímto způsobem, jsme sami proti sobě a poplatky zaplatí všichni mnohem vyšší, včetně nákladů za člověka, který bude po nás obsah v kontejneru zušlechťovat. Úkolem obce je zabezpečit místa pro odložení, ale také následné sečtení všech úhrad a vypočítání ročního poplatku. Zodpovědnější přístup k odkládanému odpadu není kvůli obci a jejímu rozpočtu, ale kvůli peněženkám každého z nás. Je to stejné jako s nerozloženými kartonovými krabicemi nebo nesešlapanými PET láhvemi v kontejneru. Odváží se vzduch, za který platíme. I bez těchto zmíněných problémů jsou odpady velkým tématem, o kterém jsem Vás informoval v minulých článcích, které popisovaly, co nás čeká a nemine s novým zákonem o odpadech. Prosím ty, kteří činí tak, jak je na fotografiích, aby se pokusili změnit svůj přístup a chránili tím výši našich poplatků za odpady.

BIO kontejner foto 1 BIO kontejner foto 2

Co se týče černých popelnic, tak od následného pondělního vývozu nebudou vyváženy nádoby, které nejsou označeny známkou pro letošní rok a stejně tak nádoby, které jsou přeplněné, prodloužené dalším pytlem a podobně. Netýká se to pouze nádob 60 litrů, ale všech. Pokud si někdo hradí nádobu 60 litrů a vypadá jako ty na fotografiích, tak doporučuji změnu za větší. Pohled na takové nádoby říká všem okolo jediné, že majitelé nádob s dostatečně zvolenou kapacitou se podílí svým sousedům na jejich odpad. Z těchto důvodů je potřeba chránit ty, kterým kapacita dostačuje, a proto přeplněné nádoby nebudou vyváženy.

Foto 3 Foto 4

Výše poplatku není výmysl obce, ale jednoduchý výpočet nákladů. Čím méně odpadu budeme tvořit a vhodným způsobem se ho budeme zbavovat, tím menší poplatek budeme hradit.