Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10
Po stopách odboje na Bohdanečsku
11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28
Vítání léta aneb "Hurá, prázdniny!"
29 30
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Oznámení a hlášení > Problémové nakládání s odpady v naší obci

Problémové nakládání s odpady v naší obciVážení občané,

jsem si vědom, že je to již ohraná písnička, ale písnička o financích, ze kterých vychází roční poplatky za odpady. Na fotografiích níže můžete vidět, jak dnes vypadá BIO kontejner po zanechání odpadu jedním návštěvníkem, který se neobtěžoval odložený odpad pokrátit a sešlapat. Vyhozené velké větvě vrby „cik-cak“ a kontejner ve finančních nákladech cca 3 tis. Kč s dopravou, můžeme nechat vyměnit. Téměř jediný člověk přečerpal roční poplatek za odpady, který je v případě 120 litrové nádoby 2.050,-Kč jedním vývozem BIO odpadu. Předešlý kontejner, který byl přistaven tento pátek před Velikonocemi, byl ráno dovezen prázdný a již odpoledne byl zcela zaplněn stejným způsobem. Po rozstříhání vhozených keřů v celku a sešlapání, byl kontejner zaplněn sotva do půlky. To samé se opakovalo přes celý víkend, kdy jsme každý den chodili stříhat a sešlapávat, aby měli i ostatní možnost zbavit se tohoto odpadu. Chtěl bych Vás požádat, abyste vhazovali BIO odpad pokrácen na menší kusy a ne celé větve. Pokud se budeme BIO odpadu zbavovat tímto způsobem, jsme sami proti sobě a poplatky zaplatí všichni mnohem vyšší, včetně nákladů za člověka, který bude po nás obsah v kontejneru zušlechťovat. Úkolem obce je zabezpečit místa pro odložení, ale také následné sečtení všech úhrad a vypočítání ročního poplatku. Zodpovědnější přístup k odkládanému odpadu není kvůli obci a jejímu rozpočtu, ale kvůli peněženkám každého z nás. Je to stejné jako s nerozloženými kartonovými krabicemi nebo nesešlapanými PET láhvemi v kontejneru. Odváží se vzduch, za který platíme. I bez těchto zmíněných problémů jsou odpady velkým tématem, o kterém jsem Vás informoval v minulých článcích, které popisovaly, co nás čeká a nemine s novým zákonem o odpadech. Prosím ty, kteří činí tak, jak je na fotografiích, aby se pokusili změnit svůj přístup a chránili tím výši našich poplatků za odpady.

BIO kontejner foto 1 BIO kontejner foto 2

Co se týče černých popelnic, tak od následného pondělního vývozu nebudou vyváženy nádoby, které nejsou označeny známkou pro letošní rok a stejně tak nádoby, které jsou přeplněné, prodloužené dalším pytlem a podobně. Netýká se to pouze nádob 60 litrů, ale všech. Pokud si někdo hradí nádobu 60 litrů a vypadá jako ty na fotografiích, tak doporučuji změnu za větší. Pohled na takové nádoby říká všem okolo jediné, že majitelé nádob s dostatečně zvolenou kapacitou se podílí svým sousedům na jejich odpad. Z těchto důvodů je potřeba chránit ty, kterým kapacita dostačuje, a proto přeplněné nádoby nebudou vyváženy.

Foto 3 Foto 4

Výše poplatku není výmysl obce, ale jednoduchý výpočet nákladů. Čím méně odpadu budeme tvořit a vhodným způsobem se ho budeme zbavovat, tím menší poplatek budeme hradit.