Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
Úplná uzavírka úseku ul. Poděbradská v Pardubicích
2 3 4 5 6
Jarní větrání skříní a zahrad v komunitním šatníku VOTOČ TO
Ukliďme Česko - Černá u Bohdanče
7
Velikonoční koncert Přelouč
8 9 10 11 12 13
Pozvánka na módní show do Pardubic
14
15 16 17
Zápis do první třídy
18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Oznámení a hlášení > Nová dotace do obce!...

Nová dotace do obce!...Vážení spoluobčané,

rád bych se s Vámi podělil o čerstvou informaci a především radost, že naše žádost o poskytnutí účelové investiční dotace v roce 2022 na výstavbu požární zbrojnice byla schválena. Poskytovatelem této účelové dotace je Ministerstvo vnitra - Generální ředitelství HZS ČR, díky kterému jsme již v roce 2018 pořídili hasičský dopravní automobil s vlekem.

Dlouhá léta směřovala podpora na pořízení těchto dopravních automobilů a tím pádem nebyl příliš velký prostor pro výstavbu zbrojnic, přestože byla žádost opakovaně podávána. V letošním roce nastal obrat a naše Obec je jednou ze 48 schválených projektů na výstavbu nebo rekonstrukci zbrojnice z celkového počtu 194 žádostí v České republice a jednou z 6 úspěšných projektů v Pardubickém kraji, kdy zbylých 5 schválených žádostí v Kraji, jsou rekonstrukce zbrojnic převážně vyšších stupňů jednotek.

Výše přidělené dotace v tomto programu je min. 450 tis. Kč a maximálně 4,5 mil. Kč a může tvořit max. 50% uznatelných nákladů. Pro naši obec je alokována téměř maximální částka ve výši 4 356 000,-Kč, což je zmíněných 50% uznatelných nákladů z rozpočtu naší studie.

Chceme-li využít těchto prostředků, musíme studii přeměnit v řádnou projektovou dokumentaci a získat stavební povolení v termínu, který nám výzva nařizuje. Jedná se o velký úspěch pro obec, který je odměnou za dosavadní práci kolem projektu. Nyní musíme udělat vše proto, abychom v první polovině roku 2022 byly schopni požádat o Registraci akce, což znamená doložení veškeré vyžadované dokumentace včetně řádného projektu.

Pro představu přikládám obrazovou část ze studie zbrojnice, která se musí víceméně prostorově shodovat s projektovou dokumentací. Výstavba takovéhoto zařízení podléhá normám pro tyto speciální stavby, mezi kterými je např. dodržení technických smyček a podobně. Jako bonus navíc, je plánována podkrovní vestavba, která slouží jednotce jako školící prostor, ale stejně tak může sloužit pro potřeby obce, tedy jejich občanů, jelikož je navržena odděleně od přístupu do technického zázemí, což je podmínkou pro možnost takového využití mimo sbor obce.

Při úspěšné realizaci této stavby získá obec profesionální zázemí pro svou jednotku, kterou povinně obec zřizuje, umožní růst jejich členů, vyšší akceschopnost a důstojné zázemí, což je přínosem pro každého z nás, který by mohl jednou potřebovat pomoc, ale stejně tak získá obec zmíněné prostory pro komunitní činnost.

 

Obrazová část studie zbrojnice ZDE