Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10
Po stopách odboje na Bohdanečsku
11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28
Vítání léta aneb "Hurá, prázdniny!"
29 30
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Oznámení a hlášení > Nevyvezené popelnice!

Nevyvezené popelnice!Vážení občané,

při včerejším vývozu komunálního odpadu nebylo vyvezeno cca 15 popelnic z téměř 300 celkových, a to z důvodu jejich přeplňování. Obecně závazná vyhláška umožňuje každému zvolit velikost nádoby, která vyhovuje produkci odpadu každé nemovitosti. Není možné si vybrat v rámci úspor menší nádobu, do které se odpad nevejde. Veškerý odpad, který je nad rámec takové nádoby, navyšuje poplatky všem a to jen proto, že poplatník zvolí a uhradí menší nádobu, než potřebuje.

Systém, který byl občany většinově vybrán, umožňuje každému ovlivnit platbu za množství vyprodukovaného odpadu, ale neměl by umožňovat zbavovat se odpadu na úkor svých sousedů. Právem se obracejí na obec lidé, kteří si hradí větší nádoby a poukazují na neustále zvednutá víka u popelnic. Tento stav navyšuje poplatek všem a ne tomu, kdo takový objem potřebuje a měl by si jej zaplatit. Celková částka za odpady je dána a je zřejmé, že čím více litrů v podobě popelnic v obci je, tím vychází platba za litr příznivěji. Jinými slovy, pokud by si vlastník nemovitosti vybral větší nádobu, kam se mu odpad vejde, uhradí si ho sám a nenutí ho rozpočítávat mezi všechny poplatníky v obci.

Pokud by měl být zvolený systém zneužíván, může obec přistoupit k úpravě stávající vyhlášky pro následující rok, kde má právo stanovit minimální počet litrů na osobu. Bohužel bychom takto zasáhli do velikosti nádob i u poplatníků, kteří odpadu předchází a větší nádobu nepotřebují.

Takovým limitem může být např. min. 30 litrů na osobu a vývoz. Z takového limitu je pak patrné, že již 3 členná rodina nemůže zvolit nádobu 60 litrů a 5 členná by nemohla volit nádobu 120 litrů.

Pokud bychom nezvolili současný kapacitní poplatek, ale poplatek „na hlavu“, týkal by se přihlášených osob a při stejně uvažovaných nákladech by představoval pro letošní rok částku 825,-/osoba. Z této částky je jednoduché spočítat, kolik by každý hradil. Při tomto sytému by nebylo rozlišováno, kdo a kolik odpadu vyprodukuje. Zároveň tento systém tolik netlačí na občany, aby předcházeli odpadu a tak jeho produkce roste a tím se zvedají enormně náklady pro výpočet na další rok. Ze zákona může poplatek dosahovat až 1.200,-Kč za osobu. Bude-li většinové přání změnit odpadový systém, obec dle takového požadavku změní sytém a uzpůsobí tomu i příslušné předpisy.

Je pouze na nás, zda chceme tento systém zachovat bez zásahu směrem k možnému ovlivňování velikosti nádob, či jej zcela zrušit. Prosím o zamyšlení se nad reálnou potřebou velikosti nádoby, ne kvůli úřadu, ten nechá odvést a uhradí veškeré faktury za odpad, ale kvůli Vašim poplatkům a především poplatkům Vašich sousedů, kteří si zvolili dostatečnou kapacitu.

Veškeré nádoby, které budou přeplňovány, nebudou vyváženy, neboť není dodržena objednaná kapacita nádoby. Dodržování velikosti nádob není novinkou. Doposud byl přístup při vývozu více benevolentní, ale vzhledem k tomu, že lidé právem poukazují na neférové jednání vůči okolí, které má dopad na výši poplatku, je potřeba systém dodržovat.

Ti, kterým nádoba nebyla vyvezena, mohou kontaktovat OÚ, se kterým vyřeší další postup a zbavení se zanechaného odpadu do příštího vývozu. I z tohoto důvodu ukládá nový zákon hradit kapacitní poplatek až za uplynulé období, jelikož velikost nádob lze, vzhledem k množství produkovaného odpadu, měnit i v průběhu roku. Může nastat i varianta, kdy si poplatník objedná na zimní období větší nádobu, zbavuje-li se popela a po zbytek roku postačí menší atd.

Zároveň je potřeba zmínit, že právě nevyvezené nádoby neznamenají, že jejich vlastník toto praktikuje neustále a mohlo se stát něco takového poprvé. Včerejší nevyvezené nádoby přispěly k informování o tom, jak je systém nastaven a že je nutné ho dodržovat tak, jak drtivá většina občanů obce.