Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10
Po stopách odboje na Bohdanečsku
11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28
Vítání léta aneb "Hurá, prázdniny!"
29 30
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Oznámení a hlášení > "Fyzická" úřední deska přemístěna

"Fyzická" úřední deska přemístěnaÚřední deskaVážení občané,

dnešním dnem byla přemístěna tzv. „fyzická“ někdy také „kamenná“ úřední deska obce do prostor zastávky MHD, která se nachází vedle provizorní kanceláře.

Řada občanů se možná zamyslí nad tím, proč s takovou informací přicházím. Dovolte mi zabrousit do této problematiky pár řádky a přinést osvětu, která pro mnohé není novinkou, ale pro jiné to může být zajímavé téma, které není každému známo.

Každá obec musí mít povinně úřední desku, a to ve dvou formách:

  • Elektronická úřední deska – na webových stránkách obce.
  • „Fyzická“ úřední deska – v podstatě fyzická kopie elektronické úřední desky, která musí být nepřetržitě veřejně přístupná.

Existuje řada událostí, které se na obci dějí a které se bez vyvěšení patřičných dokumentů a po předepsanou vývěsní dobu, stávají neplatnými.

Co musí být např. zveřejněno na úřední desce?

  • Informace o konání zastupitelstva obce, a to včetně projednávaného programu, který není možné v zásadních záležitostech měnit či doplňovat na samotném zasedání.
  • Finanční záležitosti, jako jsou návrhy rozpočtů, schválené rozpočty, ale i další finanční dokumenty (např. rozpočtová opatření).
  • Záměry o prodeji nemovitých věcí obce. Zveřejnit se musí opět v předepsaných lhůtách před projednáváním zastupitelstva, které se následně promítne i do samotného vyvěšeného programu zasedání.
  • Obecně závazné vyhlášky, respektive informace o přijetí právního předpisu obce atd.

Toto je jen zanedbatelný výčet povinně vyvěšovaných dokumentů. Veškerá tato vyvěšení jsou přísně evidována a stávají se archiváliemi, čímž je zabezpečeno doložení jednotlivých úkonů v různých procesech.

Úřední deska je jedním z hlavních zdrojů informací veřejnosti, nejedná se tedy o obyčejnou nástěnku, kam si starosta vyvěšuje, co se mu zlíbí.

Z výše popsaného je zřejmé, že úřední desky jsou velmi důležitým prvkem, který slouží občanům pro informovanost, pro možnost uplatnění svých práv občana a pro samotnou kontrolu toho, jak zástupci obce pracují, ale rovněž nutným prvkem pro legitimitu a platnost mnohých úkonů.

Existuje řada podobných a dalo by se říci i mnohem zajímavějších záležitostí, které jsou spojeny s fungováním obce. Ano, prodírání se veškerými zákony, které se obce dotýkají, může být pro občana velmi dlouhé a nezáživné čtení, ale velmi rád bych ve chvíli, kdy to čas umožní, přinášel krátké zajímavosti z této oblasti, které mohou přinést spousty vysvětlení čí možnosti porozumění v činnostech obce.

Věřím, že příspěvek, který měl být o pouhém přemístění úřední desky, někoho z vás zaujal a třeba přinese zájem o podobné informace ze světa samosprávy.