Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10
Po stopách odboje na Bohdanečsku
11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28
Vítání léta aneb "Hurá, prázdniny!"
29 30
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Oznámení a hlášení > Dárek od Ježíška pro Černou

Dárek od Ježíška pro ČernouMilí spoluobčané,

Cerna-u-Bohdance_PF2023dovolte, abych Vám od srdce popřál klidné svátky a pevné zdraví do nového roku. Ať rok 2023 přinese do našich životů úsměv a radost i ve chvílích, kdy budeme muset překonávat všelijaké starosti, ale jak to tak bývá, cesta k cíli je mnohdy trnitá, plná překážek. Vidět svět krásnější je mnohem lepší, než se trápit tím, chce-li jej vidět někdo jinak. To nejpodstatnější je zdraví.

Jelikož je čas vánoční, který přináší dárky pod stromečkem od Ježíška, nezapomněl tentokrát ani na naši obec. Je mi velkou ctí Vám oznámit, že 5 let trvající úsilí, kdy zejména poslední dva roky byly velmi intenzivní a poslední měsíce, kdy šlo do „tuhého“, naprosto hektické, byl obci schválen projekt výstavby MŠ.  Vše začalo v roce 2018 a od roku 2019 řeším projekt cestou Integrovaných územních investic (ITI). Tehdy se objevila teoretická možnost pro teprve chystané programové období 2021–2027.

V tomto začátku a vlastně po celou dobu, spíše člověk snil o chvíli, která přišla nyní a chtěl být velkým optimistou za každou cenu. Mnohdy to bylo složité, zveřejňoval jsem články ve chvílích, kdy panovali po obci všelijaké podivné informace, že nechceme školku, nepronajali jsme si ji apod. Po celu tu dlouhou dobu, ať již z pověrčivosti nebo i jiných důvodů, jsem nemohl zcela otevřeně hovořit, co vše se v této záležitosti odehrává. Posledním krokem před schválením projektu byl 5. prosinec, kdy jsem naposledy obhajoval náš projekt před pracovní skupinou ITI a den 14. prosinec, je dnem, který vyvrátil veškeré fámy a potvrdil, že vynaložené úsilí za to stálo.

14. prosince vybral řídící výbor tři projekty MŠ k realizaci pro programové období 2021-2027 v celém hradeckém a pardubickém kraji, z čehož dva projekty jsou schváleny přímo dvěma statutárním městům obou krajů a jeden pro Černou u Bohdanče. Tato skutečnost je důkazem toho, jaký úspěch to pro naši obec a především pro malé Čerňáčky je.

Jedná se o:

  • MŠ Teplého – výstavba 4 nových tříd (statutární město Pardubice)
  • MŠ Podzámčí II – nová budova (statutární město Hradec Králové)
  • MŠ Černá u Bohdanče – výstavba nové MŠ

Mohu říci, že ve chvíli, kdy jsem obdržel tuto zprávu, že obci byla schválena částka 42 milionů korun, vyšly emoce napovrch a oči nezůstaly suché a to ani v tuto chvíli, kdy o tom píši. Je až neskutečné, na jakém seznamu se naše obec ocitla. Dosavadní proces by vydal na knihu, přestože nejsme zdaleka v cíli.

Jedná se o zásadní a zároveň tak finančně nákladný projekt, který by si obec nemohla dovolit zafinancovat z vlastních zdrojů. Obecní rozpočet činí v současné době cca 10 mil. Kč a trvalo by desítky let, než by obec našetřila z této částky na svou MŠ.

Musím zároveň zmínit, že toto rozhodnutí řídícího výboru, je pouze dalším krokem, přestože zásadním, k samotné realizaci.  Celkové náklady se budou pohybovat kolem 60 mil. Kč a v současné situaci nikdo neví, zda je to poslední správný odhad. Bude zásadní zajistit další dofinancování, které ač se zdá být prosté, tak není a to ani cestou úvěru.  Obce jsou limitovány svým zadlužením v maximální výši 60% ročního rozpočtu, což představuje v našem případě úvěr do 6 mil. Kč. Tato dotace je ale natolik zásadní, abychom ji nepustili z rukou a pokračovali v započaté cestě, jelikož se již nikdy nemusí opakovat.

Ano, je zároveň potřebné říci, že stavba MŠ, ač se zdála být mezi částí občanů jako velmi zásadní, není zásadní pro každého. Někdo preferuje školku, protože má malé děti nebo je teprve plánuje, jiný bistro, další chodník, zásadní je i rekonstrukce budovy OÚ, která je energetickým žroutem financí. Zároveň existují názory, že je chodník od mlýna zbytečný, pro druhého školka a někdo nechodí na pivo, tak na co bistro. Vždy budou projekty, které se zdají být pro někoho potřebné a pro někoho nepotřebné, ač jsou mnohé z nich pro obce zásadní z hlediska jejich povinností.

Přestože se zdají být plány velkolepé, bude záležet na dalším úsilí a optimizmu, aby byly reálné. O investičních plánech, jejich realizacích, financování apod., Vás budu informovat počátkem příštího roku, kdy bude potřebné zhodnotit doposud rozjeté projekty a promyslet veškeré množnosti. Vždyť naše obec má k tomuto dni připravené a stavebně povolené projekty za více než 120 milionů Kč. Celý proces rozvoje obce je velmi flexibilní a z velké míry záleží od získaných dotačních částek k jednotlivým záměrům obce.

Vrátím se závěrem k podstatě této zprávy. Tento úspěch znamená velký vánoční dárek pro obec a čeká nás dlouhá cesta, ale cesta, kdy je vidět již zřetelný a reálný cíl.

Ještě jednou přeji krásné svátky a ať naleznete pod Vašimi stromečky dárky, které Vám udělají radost a nemusí jít vůbec o ty hmotné.

Luděk Pilný