Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5
Stánek U písníku
6
Stánek U písníku
7
Stánek U písníku
8 9 10 11 12
Rybolov Proděti: 12. - 14. 7. 2024 Rybí menu + páteční grilování makrel!!!
13
Rybolov Proděti: 12. - 14. 7. 2024 Rybí menu + páteční grilování makrel!!!
14
Rybolov Proděti: 12. - 14. 7. 2024 Rybí menu + páteční grilování makrel!!!
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3
Rumové léto 3. srpna 2024
4
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Oznámení a hlášení > Další roušky připraveny k dodání (jak udržovat roušky)

Další roušky připraveny k dodání (jak udržovat roušky)Vážení občané,

díky práci dobrovolnické skupiny pokračuje další výroba šitých roušek. Chtěl bych těmto lidičkám moc poděkovat a moc si toho vážím. Těším se na klidnější chvíli, kdy budu moci za nás za všechny projevit svůj dík lepším způsobem, než pouhým děkuji. Mám řadu ohlasů, že jsou mezi námi další, kteří doma šijí a darují své roušky sousedům, což je skvělé a i Vám patří obrovský dík.

Vzhledem k tomu, že budeme mít připraveno dalších pár desítek kousků, pište, volejte, svůj zájem o tyto roušky. Stále platí, že jsou zdarma a obec nebude nic za tyto roušky účtovat. Vzhledem k nedostatku komerčních roušek na trhu je výroba vlastních roušek v podstatě jediný způsob, jak si zajistit ochranu dýchacích cest a jak opakovaně takovou roušku využít, což u komerčních roušek a respirátorů není možné.

V souvislosti s používáním těchto roušek bych rád rovněž upozornil na potřebu roušky pravidelně dezinfikovat např. vyvářením. Je spousty návodů na internetu a zde je pár z nich.

  • Roušku sundávejte pouze za provázky nebo gumičky, opět se nedotýkejte látky ani obličeje. Po manipulaci s rouškou je opět žádoucí umýt si ruce. Roušku je nutné po každém použití sterilizovat. Toho lze dosáhnout vypráním na nejvyšší teplotu, tedy alespoň 60 °C, a následně ještě za vlhka roušku vyžehlit.
  • Látkovou roušku musíte pravidelně dezinfikovat, zde máme přesné instrukce, jak na to! Před sundáváním si pořádně umyjte ruce, roušku z obličeje sundejte za šňůrky a nedotýkejte se obličejové části! Látku byste neměli používat déle než 4 hodiny v kuse, pak dojde k jejímu provlhnutí a neúčinkuje! (Je lepší mít dvojitou vrstvu, zachytí totiž více nečistot.)
  • Použitý ochranný materiál okamžitě dejte ke sterilizaci, tzn. do pračky na minimálně 60 stupňů a znovu si umyjte ruce! Následně je potřeba po usušení roušku pořádně přežehlit na nejvyšší stupeň, čímž zabijete opravdu veškeré bakterie.
  • Odborníci z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy radí ji po použití vyprat na nejvyšší teplotu a ještě za vlhka vyžehlit. Pakliže nechceme kvůli několika rouškám zapínat pračku, stačí je několik minut vyvařit v hrnci s vařící vodou. A opět vyžehlit.
  • jelikož jsou roušky poměrně malá záležitost, tedy pračka nebude plně vytížena, lze roušky vyvářet v obyčejném hrnci, zde sterilizujte ve vřelé vodě min po dobu 15 min.

Ode mne závěrem, komu chybí, volejte, pište, nezapomeňte sterilizovat a hlavně nesušte, ani nesterilizujte roušky v mikrovlnce nebo v horkovzdušné troubě, jak se objevuje na síti. Bavlna hoří a hasiči mají momentálně dost své práce.

Tel.: 606 660 239, obec@cerna-u-bohdance.cz

Ing. Luděk Pilný, starosta