Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30
Čarodějnice v Černé u Bohdanče
1 2 3 4 5
6 7 8 9
Prodej kuřic Novák HB
10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Odpadové hospodářství x > K ukládání odpadů slouží kontejnery!!!

K ukládání odpadů slouží kontejnery!!! 

K ukládání tříděných odpadů slouží kontejnery!!!

Poslední stav jednoho ze sběrných místV souvislosti s koronavirem proběhlo minulý týden obecní rozhlasové hlášení „jak nakládat v době pandemie s odpadem“. Stejně tak vznikl článek v sekci občan/odpadové hospodářství, kde jedním z upozorněních bylo odkládání odpadů pouze do popelnic a kontejnerů, ne mimo ně. Toto není nic nového a platí to i v době bez pandemie. Již několikrát jsme psali o tom, že můžeme do obce přistavit 2x, 3x či několikrát více kontejnerů, ale že to přinese i razantní zvýšení poplatku za odpady, které pak řada lidí nelibě nese. Netrvalo dlouho, v podstatě jeden víkend, abychom byli svědky toho, jak to s odpady někteří myslí. Pokud bude někdo do kontejneru vhazovat nerozložené krabice, budeme za nemalé peníze vyvážet vzduch a ještě lepší, když takto nerozložené krabice lidé zanechávají vedle kontejnerů. Představa, že tu je zaměstnanec obce proto, aby za někoho uklízel, je mylná. Opravdu je tak pracné krabici rozložit, případně rozřezat a vhodit do kontejneru? Je velký problém, když je nejbližší kontejner plný, vhodit odpad do kontejneru, který je o kousek dál?

Zde bych rád požádal i stavebníky a bydlící v nezkolaudovaných domech. V obci není vybírán poplatek za odpady na základě zákona o místních poplatcích, ale na základě zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a tudíž jim nebrání nic, natož chybějící číslo popisné, aby splnili svou povinnost a ve chvíli vznikajícího komunálního odpadu na území obce se přihlásili do 15 dnů k poplatkové povinnosti. Ve středu vyvezené kontejnery, jsou často po nájezdu některých stavebníků ve čtvrtek plné, plné pro ty, kteří si za své odpady platí. Proto bych požádal o ohleduplnost ke svým budoucím spoluobčanům, aby byl stavební odpad likvidován tak, jak Vám ukládá povolení a pro komunální odpad byla splněna přihlašovací povinnost a úhrada poplatku na OÚ Černá u Bohdanče.

Doporučuji každému, koho zajímá vzhled naší obce, podívat se za lokalitu „Stavoka“, jak vypadají prostranství, když odpady poletují neřízeně podle větru. Na základě stížností i prohlídky tohoto místa, jsme požádali stavební úřad a stejně tak budeme žádat Magistrát města Pardubice – Oddělení odpadů a ovzduší o zahájení řízení ve věci znečišťování životního prostředí.

V neposlední řadě bych zde připomněl černou skládku u malého písníku. Tato byla předmětem již loňských článků, kdy si stěžovala Místní organizace Českého rybářského svazu Přelouč, jelikož se jedná o pozemky této organizace, a letos se situace opakuje. V obci je trvale kontejner na BIO odpad a zároveň si může každý objednat i svou 140 litrovou nádobu k domu, pokud mu nevyhovuje docházet s odpadem na místo tomu určené. Vzhledem k tomu, že několikeré přání z obce nebylo vyslyšeno, bude Obecní úřad postupovat již formou správních řízení.

Nemohu si odpustit větu stejnou, jako při dnešním článku o záboru prostranství nebo parkování na zeleni. Je jen na nás, jak naše obec bude vypadat. Úlohou úřadu není uklízet a opravovat to, co jiní bezohledně zanechávají na místech, která k tomuto nejsou určena nebo ničí veřejný majetek. Povinností obce je chránit její majetek a nepřehlížet adresáty takového jednání.

Tyto a podobné články mi absolutně nedělají radost, ale bohužel se jim nedá vyhnout. Mým velkým přáním je, abychom v této době, kdy každý vnímáme sebe navzájem mnohem více než jindy, vnímali i své okolí, ve kterém žijeme.