Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30
Čarodějnice v Černé u Bohdanče
1 2 3 4 5
6 7 8 9
Prodej kuřic Novák HB
10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Občan > Odpadové hospodářství x > Budoucnost odpadového hospodářství???

Budoucnost odpadového hospodářství???Vážení občané,
odpadové hospodářství je v poslední době čím dál větším tématem, a přestože jsme v obci všichni společně udělali již velké kroky, rozhodně nebudou stačit a nesmíme usnout na vavřínech. Nevím, jak je možné, že v této době jsou i obce, které ruší poplatky za odpady a následně dotují vše z obecních rozpočtů. Rozumím tomu ve městech, kde následné vymáhání exekutorskými společnostmi po občanech, kteří jsou zadluženi a není z čeho brát, je dražší než poplatky zrušit. V jiných případech mi to přijde jako populistický krok, který jde proti současným trendům a dříve nebo později to přinese neskutečné náklady pro rozpočty, kterých je třeba využívat k rozvoji obce. Takto je to minimálně v naší obci, která např. nedisponuje daňovými příjmy od právnických společností, které v našem katastru chybí.
Jelikož se dlouhodobě chystají legislativní změny, které určitým způsobem nastiňují budoucnost v odpadovém hospodářství, nebude od věci, když v této sekci nalezneme i zajímavé čtení, pro ty, které toto odvětví zajímá, ale i pro informovanost, že současný stav není rozhodně cílový.
Ať už se vyvine boj mezi skládkařskou částí a tou spalovací jakkoliv, naší snahou je a bude přesunout co nejvíce odpadů z černých popelnic do kontejnerů na separovaný odpad a tím přispět k nezatěžování životního prostředí. V rámci EU jsme se zavázali k jasným poměrům nevytřiditelných a těch znovu použitelných komodit. Samozřejmě, že je otázkou, jak si stát poradí s vytříděnou složkou, se kterou je v současné době takový problém a to nejen s plasty, ale již i s papírovým odpadem. Bude zajímavé spočítat, jak si vzhledem k těmto kvótám, které jsou postupně zpřísňovány k daným letopočtům, stojí naše obec.
Níže přináším první odkaz na jeden z mnoha článků. Pochopitelně ten, kdo se odpady zabývá, nalezne v různých článcích velké rozpory a to i podle toho, zda článek pochází od "skládkařů" či "spalovačů". Jedno je vždy společné, likvidace odpadů nebude levnější, ale naopak.

Zamyšlení: Zatím se neděje nic, skládkování je levné a jednoduché.pdf