Rostlinné oleje z domácností

Typ: starosta
Nová možnost třídění rostlinných olejů z domácností...

na posledním zasedání zastupitelstva dne 25. 5. 2017, jsem informoval o jednáních směřujících k uzavření smlouvy o likvidaci rostlinných olejů z domácností. Tato smlouva byla uzavřena a tím jsme rozšířili Vaše možnosti, jak se zbavit dalšího druhu odpadu. Nutno podotknout, že tato služba nebude stát „obecní kasu“ a tím pádem ani Vás, jedinou korunu. Na stanovišti separovaného odpadu přibyla nádoba, viz foto níže, do které je možné vhazovat PET láhve s olejem z domácností. Tyto PET lahve je potřeba dokonale uzavřít (dotáhnout).

O tom, jak nevhodné je tento olej vylévat do dřezů, toalet, či umyvadel není zřejmě potřeba dlouze psát. Oleje a tuky, které běžně vyléváme do odpadů, způsobují velké problémy. Tukové částice se při ochlazení shlukují a nabalují na sebe další nečistoty, čímž dochází k zanášení potrubí a může ho zcela zneprůchodnit. Vzniklé hroudy tuku pak ve stokách poškozují nebo ucpávají kanalizační čerpadla, což je pak další finanční zátěž, ať již pro Vás, obec nebo provozovatele. Ve finále to ale pocítí vždy koncový zákazník ve zvýšené ceně, to znamená my všichni. Tuky se nalepují na stěny stokových potrubí, kde nastává chemická reakce, a vzniklé kyseliny urychlují korozi.

Věřím, že tuto možnost likvidace použitých olejů řada z Vás ráda využije a přispěje tím i  k  lepšímu životnímu prostředí, které je lidstvem neustále pokoušeno.

Nádoba na rostlinné oleje 1Nádoba na rostlinné oleje 2

Vytvořeno: 1. 6. 2017